сряда, 26 февруари 2020 г.

Питка с яйца и сирена

В тази питка използвам любимото ми тесто, приготвено с прясно мляко. Разбира се, сама си го приготвям. Тайната е, че се използва прясно мляко. Така тестото става меко, пухкаво и в известна степен на конци.

Като плънка се използват яйца и сирена, които придават очарователен вкус на готовата питка. И да - питката е маслена, така завършената картина е съвършена.

За тези, които нямат много опит - ще описвам стъпките малко по-подробно.

Необходими продукти:

200 мл прясно мляко
1/2 пакетче суха мая или 1 кубче прясна
1 с.л. мед
1 равна с.л. сол
200 мл вода
около 600 г брашно за основното тесто и 100 г допълнително - за замесване и разточване
2 големи яйца
200 г козе сирене
200 г краве сирене
180 г краве масло

Прясното мляко се затопля до телесна температура, към него се добавя лъжицата мед и се разбърква до разтваряне. В дълбока купа се поставя 1 ч.ч. от брашното и се размесва със сухата мая, прави се кладенче и вътре се излива постепенно млякото, като едновременно с лъжица (добре е да е дървена) се размесва с брашното. Получената гъста каша се оставя за 10-20 мин. (2) Ако използвате прясна мая, в купа налейте млякото и вътре изсипете натрошената мая, после добавете с разбъркване 1 чаша брашно.

В голям плитък съд (тава) се изсипва останалото брашно (около 2,5 ч.ч.), отново се прави кладенче и в него се изсипва кашата с маята. В чаша се налива водата и се добавя солта, която с разбъркване се разтваря. После също се изсипва при брашното. Постепенно се замесва тесто. Оставя се 30 мин. покрито с полиетиленово фолио да почива. След това се дели (с ръце или пък остър нож) на 3 части, които с още малко брашно се омесват и оформят добре. В стъклен или пластмасов голям съд/купа - на дъното се поръсва брашно и оформените топчета тесто се нареждат там. Между тях и върху тях също се поръсва брашно. Съдът се покрива отново с фолио. Оставят се да втасват на леко топло място. След като увеличат обема си почти двойно, се вадят за разточване. (ако мястото е по-хладно, времето ще е по-дълго, обикновено отнема 50-60 минути)

Трите топки се разточват с помощта на брашно и точилка до кори с дебелина 4-5 мм.

Маслото  трябва да е със стайна температура. Двете яйца се разбиват в средна купа с обем около литър. Две супени лъжици от яйчената смет се отделя в малка чашка за намазване. Към останалата част се добавят натрошени сирената и се размесва добре с вилица.

Маслото се реже на парчета, които приблизително запълват супена лъжица или по-малко. Избира се средно голяма тава с диаметър 28-30 см. На дъното й се поставят 6-7 парченца масло и с ръка се намазва равномерно на слой 1-2 мм.

Първата кора тесто се разстила на плот и шахматно се подреждат парченца масло, приблизително през 5 см. В средата на кората се намазва 2/3 от плънката, като се разстила на дебелина 1 см. Върху първата кора се поставя втората, притискат се краищата им едни към други. Режат се на 8 сектора, които се навиват като кифлички. Двата им края се допират, като кифличката се оформя на кръг. Редят се в тавата една срещу друга, като се започва от външния край на тавата. Третата кора тесто по същия начин се покрива с масло и останалата плънка и се завива на руло, което накрая леко се усуква. Реже се на малки парчета,  които също леко за завиват на кръг и с тях се запълват празнините в тавата между кифличките. Покрива се с фолио и се оставя на топло място (но не се нагрява допълнително, за да не протече маслото) и се оставя да си увеличи обема двойно. Това отнема около един час. Преди печене питката се намазва с яйцето с помощта на силиконова четка.

Фурната се загрява до 170 градуса. Пече се около 30 минути като се наблюдава. Благодарение на добре намазаната тава, можете още след първите 5 минути да извадите питката от тавата и да я поставите върху покрита с хартия за печене скара/решетка - така питката ще изстине, а парата ще се отдели, без да кондензира и да направи тестото мокро. 
Питка с масло, яйца и сирене

Е, имате чудесна пухкава, съблазнителна питка. Да ви е сладко!

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Вашият коментар: