Щирник се нарича баницата, правена с лапад/щир/спанак/лобода, в Габровско. И понеже аз съм оттам, и понеже, където и да живея и на колкото и години да стана, пак ще съм габровка, за мен това си е щирник. А името идва оттам, че на село са превели баницата с растението, което си се казвало щир. Твърде отдавна беше, когато гледах баба ми как я прави - далечните 70 години на 20-и век, за да си спомня как точно изглеждаше, но сигурно е близък роднина на лапада. Сигурно като него е така неугледен и простоват. Но аз харесвам вкуса и при всяка възможност си купувам от пазара именно лапад, а не спанак. Ако мислите, че предпочитам природния продукт, прави сте, но донякъде. И спанакът го наторяват с нитрати. И лападът - също. Причината е проста - лападът го наторяват с оборски тор, а той съдържа дори повече нитрати. И ако сме попаднали на щедър стопанин, който иска голяма реколта, то и лападът ни е силно нитратен. Какво да правим ли? Накисваме го във вода поне за два часа. Може и само да натопим дръжките, като цветя във ваза. Така част от нитратите ще преминат във водата.
И така. Стига сме си говорили по социални теми, да минем на кулинарната.
Избрахме лапада, купихме и праз. Измихме ги. И да не забравим да разрежем праза по дължина, за да извадим евентуално камъчета отвътре. Това го знам от Жак Пепен. Не че съм намирала. Той и празът вече е като марулите, които ги гледат на воден конвейер. ... Макар, че към перата вече се намират камъчета и пръст - не бъдете свидливи - отрежете ги, и без това са жилави. Перата. На праза.
Избираме кори за баница. Значи... тук опира до предпочитания. Аз имам периоди, в които искам баницата ми да е с дебели кори и си взимам или кори на сач, или къпани кори (които продават на килограм), или Сърбиянка. Когато искам да е с тънки кори, купувам или на Бела, или Тракийски. Тракийските по ми напомнят домашния вкус. Ако съм с тънки кори, слагам по две. Не, не е същото като да сложиш една дебела кора. Дебелата кора си има свой вкус. Като експериментирате, ще разберете. Да ме извинят кулинарките и кулинарите с опит, но не знаех, че ще четете тази статия. Вие трябва да си знаете как се прави баница. :)
Баница за средно голяма тава с диаметър 30 см.
Пакет кори за баница
6 яйца
400 г. меко сирене
2/3 кофичка кисело мляко
1/2 лъжичка сода бикарбонат
300 г лапад (може и спанак)
1 глава праз лук
естрагон - около 2 супени лъжици
1 кафена чашка олио
60 г. хубаво краве масло, може и това с краварката (добре е маслото ви да е с трудно за произнасяне име - някак е по-добро на вкус; онова с титла на държавен глава също е добро, но идва малко "солено")
Забележка: Баницата, която виждате на снимката, е правена с по-плътни кори ("Сърбиянка") - те са с голям диаметър и са късани на парчета, за да паснат в тавата. Ако се питате защо ги купувам, а после ги късам - заради хубавия им вкус. А в баницата правилните форми не са за предпочитане.
Къпаните кори пък са огромни - тях също ги късам на по-малки неправилни парчета и ги редя като мозайка. Може да се застъпват, дори е препоръчително.
Начин на приготвяне:
Сипваме олиото в дълбок тиган и го загряваме леко. Поставяме нарязания на ситно праз лук, намаляваме силата на огъня (котлона), бъркаме около 1-2 минути и добавяме нарязания лапад. Задушаваме около 5 минути - да омекнат. (ако сте начинаещи - задушаване е пържене, но на слаб огън - гледайте да не цвърчи) Сваляме от огъня и добавяме стрит между пръстите ни естрагон. Разбъркваме да се хомогенизира и оставяме да се охлажда. Не ни трябва вряло, защото може да пресече яйцата. А ние точно днес не искаме омлет.
Разбъркваме яйцата в дълбока купа. Просто да стане хомогенна смес - отнема 1-2 минути. И не го правете в миксер, с готварска тел е прекрасно. Добавяме натрошеното сирене, а след това и сместа от задушен лапад и праз - като бъркаме сместа. Сипваме млякото в чаша или купа, добавяме содата и бъркаме с вилица, докато шупне хубаво и тръгне да излиза от съда. Тогава го изсипваме в купата с другите съставки, като също продължаваме да бъркаме сместа.
Намазваме тавата с олио. Олиото тук е 2 супени лъжици. После си топваме в него чистите пръстчета и хубаво намазваме тавичката. Много готино - допирът до тавата ви дава усещането, че създавате нещо свое.
Започнете да застилате корите. Ако корите са дебели, то сложете една. И не я изпъвайте. Хем може да я накъсате и после да ви протече плънката, а после кой ще я мие тая тава! - хем като поставяте корите небрежно нагънати, създавате кухини, в които да остане въздух и така баницата ви ще е ефирна и пухкава, а не като препечена джапанка. И за нищо на света не я притискайте като наредите всички пластове. Сакън!
Плънката я поставям с една голяма лъжица, която в моя случай е от комплекта с черпаците - тъй че дългата й дръжка много удобно я подпира в дълбоката купа с плънката. Пък и с нея се взима повече плънка, де. Спестяваме движения. Една позната, работила като готвачка, ръсеше плънката с ръка - сигурно така става по-равномерно разнасянето. Пробвах, но ми измръзна ръката и се отказах. Значи, ръсим си плънката на купчинки тук-таме по кората. Не искаме плътен слой, но ако някоя купчинка стане много голяма, може нежно да я резстелим с помощта на лъжицата.
Редуваме слоевете - кора, плънка, като на две места - някъде при изчерпване на 1/3 и после - на 2/3 от плънката, да поставим на малки резенчета маслото. Ясно, че не бива да сме го размекнали, голям зор ще видим да го разпределим. Не го и разтапяме - разтопеното масло (особено на директен огън) придобива кисел вкус.
Важно е като сложите първата и втората кора, те да излизат извън очертанията на тавата, за да ни послужат накрая да повием баницата. Някой път ще направя по-подробни снимки. ... И така, стигнали сме края - т.е. няма повече плънка (обикновено остават 2-3 кори, но за такава тава - толкова) и трябва да я завършим баницата. Отгоре поставяме една кора, за която имаме около 120 г. плънка (половин ч. чаша). Започваме да разнасяме плънката равномерно, като сега вече я намазваме на равномерен, плътен слой с лъжицата. Казах вече да не натискате! След това загъваме краищата на долните две гори и ето, че сме запечатали баницата. Взимаме и последните остатъци от плънката и намазваме и техните крайчета. Не се притеснявайте, най-горе може плънката да е по-рехава, така ще стане на коричка.
Готовият щирник (Баница със спанак или лапад) |
По някое време като сме редили корите, би било добре да сме се сетили да включим фурната. На 180 градуса. Обикновено я включвам 5-10 минути преди печенето. Поставям тавата на 10 см от долния край на фурната. Пека с вентилатор, но стоя наоколо и наблюдавам. Като си хване коричка, мятам отгоре алуминиево фолио и изключвам вентилатора, защото ще отвее фолиото. Да загъна фолиото ли? Не става - тавата вече е нажежена. Зависи колко ви е дебела баницата, но аз повече от 50 минути май не съм пекла баница. Знак, че е готова, е това, че е започнала да се надига. Като изключите фурната, може да оставите баницата още 5 минути във фурната. После я извадете, по възможност на хладно място или просто я поставете на решетка - идеята е да може да се охлажда. Напръскайте с ръка със студена вода и покрийте с хартия и кърпа. Кърпата е добре да е пешкир, а не дебела хавлиена, но - каквото ви се намира. Хартията - или вестник, или хартия за печене. Е, може и амбалажна, стига да имате. Ако нямате и не ви се занимава - само кърпа, но тя ще се опре в баницата и ще стане мазна. Добре е да постои поне 20 минути. Така ще се разпределят равномерно топлината и влагата навсякъде в баницата.
Да ви е сладко!
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Вашият коментар: