четвъртък, 5 февруари 2015 г.

Веган сладкиш с тиква

Веган сладкиш с тиква, без животински продукти и без захар
Това разкошно удоволствие за моето небце се роди предната неделя вечер повече на шега, отколкото насериозно. След като цял ден бях вършала в кухнята и бях сготвила порядъчен брой блюда за семейството, реших, че може пък и да ми се получи една бърза веган авантюра. В шкафа има няколко вида брашна, намират се и сушени плодове. Какво пък!


Е, получи се!

1 чаена чаша бяло брашно
1 чаена чаша пълнозърнесто брашно от лимец
1 чаена чаша брашно от нахут
1 бакпулвер
1 щипка хималайска сол
1 чаена чаша вода с 1 чаена лъжичка сода и 1 чаена лъжичка лимонена киселина
2/3 чаша олио
8 супени лъжици петмез (или 5 с.л. мед)
5 супени лъжици мед
1/2 пакетче канела
5 сушени кайсии
1 шайба сушен ананас
40 грама дребни жълти стафиди
50 грама сурови орехови ядки

1/2 голяма зелена ябълка с кората, настъргана
2 чаени чаши настъргана тиква "Цигулка"

Важно е половин-един час по-рано да накиснем във вода сушените плодове. Орехите не се накисват, но ако използвате сурови бадеми или лешници - накиснете и тях. От ядките трябва да изчезнат ензимните инхибитори, а от плодовете - да се освободим от парафините и консервантите, с които са покрити.

Вземете голяма купа, в която ще съберете всичко накрая. Започнете с брашната, като ги пресявате през сито или цедка. Целим да разделим залепналите частици брашно, ето защо, това, което остане накрая в ситото от пълнозърнестото брашно, също го добавяме към пресетите брашна, а не го изхвърляме. Добавяме бакпулвера и щипката сол и размесваме с помощта на вилица.

Вадим накиснатите сушени плодове и ядки, отцеждаме ги и ги подсушаваме с кухненска хартия. След това ги нарязваме с нож на ситни парченца по 3-4 милиметра (най-добре с големия нож за зеленчуци). Добавяме ги в сместа от брашна и разбъркваме. Това също е важно, за да се обвият те първо със слой брашно, който да ги изолира.

В чаша вода добавяме лъжичката сода и лъжичката лимонена киселина и ги разбъркваме. Кипналата смес (може да ползвате и бутилирана сода) изливаме към брашната и бъркаме. Добавяме олиото, а после и настърганите ябълка и тиква, канелата. Остава да добавим петмеза и меда. Петмезът добавих, защото го бях купила от любопитство и вече беше време да го опитам. Знам, че го използват в арабските страни, смесен с тахан. Това бил техният заместител на меда. Иначе е продукт, добит от грозде или други плодове, като сокът е сгъстен, без добавка на захар.

Така, вече имаме кексовата смес. Взимаме една по-голяма тава, моята беше продълговата. Намазваме леко с ръка с малко зехтин или олио. Поръсваме леко с брашно и с поклащане го разнасяме по всички краища. Добре е да покриете всички места. Онова брашно, което е излишно и остава по дъното на тавата, го отстранете - или го добавете към кексовата смес, или го хвърлете. Няма смисъл да остава в тавата, вкусът няма да е добър.


Имайте предвид, че тази смес излиза в по-голямо количество от обикновените кексове, затова вземете малко по-голяма тава. Не е добре плънката да е по-дебела от 3,5 см, защото ще е трудно да я изпечете.

Тавата поставяме на 10 см от долното ниво на фурната. Печем на 160 градуса. Отнема около 40 минути. Проверяваме готовността с клечка за зъби.

Да ви е сладко!

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Вашият коментар: