Козунак, без млечни продукти |
Продукти:
600 г брашно;
130 г захар (половин чаша);
2 големи яйца;
250 мл бадемово мляко (1 чаша);
150 мл мазнина (сложих 100 мл масло от гроздови семки и 50 мл разтопено кокосово масло)
щипка сол,
5 г суха мая (пълна чаена лъжичка);
есенция по ваш вкус - аз сложих пакетче ванилова захар
5 зрънца Мастикс
за плънка ползвах 100 г стафиди в единия, а в другия добавих и локум.
За намазване отгоре: 1 жълтък с малко мазнина или 1 разбит белтък
Време за изпълнение: 3 ч. и 30 минути.
Сигурно вече знаете, че всички съставки трябва да са топли или поне със стайна температура. Аз влетях вкъщи в 19 ч. след работа и започнах да приготвям нещата - яйцата и бадемовото мляко от хладилника, другото беше със стайна температура. Бадемовото мляко стоплих на котлона. В друг съд налях маслото от гроздови семки и като се затопли, добавих кокосовото масло - идеята е сместа да е леко топла, колкото кокосовото масло да е течно. Включих фурната на 50 градуса без вентилатор.
Измерих брашното на везна и го пресях в дълбока купа. 3 лъжици от него прехвърлих в средно голяма купа, към тях добавих сухата мая и една супена лъжица от захарта, разбърках ги и на струя с разбъркване добавих половината от бадемовото мляко. Тук се работи на око, идеята е да стане каша, която да престои 10 минути, докато се развие маята. Важно е млякото да не е горещо, а леко затоплено. Ако е горещо, дрождите от маята няма да се събудят, а направо ще си умрат.
В друг съд разбих яйцата и останалата част от захарта. Не съм разбивала много, просто колкото да стане хомогенно. Там добавих и есенцията, в моя случай - ванилова захар. Стритите зърна мастикс също тук.
Към брашното добавих: готовата мая, яйчната смес, щипката сол, една трета от мазнината. Една хитрина - тъй като не бърках много яйцата, на дъното на съда остана захар - то там налях остатъка от бадемовото мляко и по този начин много лесно пренесох и останалата захар.
С постепенно бъркане направих тестото. После го омесих като си помагах с мазнината. В този първи етап не месих много. Използвах около половината мазнина.
Поставих тестото в йена, покрих го със стреч фолио и го пъхнах във фурната за 30 минути. (С фурната е малко деликатно - 50 градуса не са много, но не са и малко - на усет проверявайте с длан и когато прецените, изключвайте нагряването) В тези 30 минути чаках глутена да тръгне, а не тестото да втасва. Така че обем нямаше, но пък беше станало доста жилаво.
Извадих на плота и месих около 7 минути, използвайки остатъка от мазнината. Последваха 120 удара на тестото в плота. Става мекичко, но също има нужда от мазнина. Оформяне и пак с йената във фурната на 50 градуса. За по-малко от час ще утрои обема си.
Извадих и разделих първо на две части - за два козунака. (Това тесто е достатъчно за един голям козунак, но аз трябваше да направя два отделни, затова и така постъпих.) Всяка част разделих съответно на три, които оформих на фитили.
Не режете тестото с нож - само ще прекъснете лгутеновите връзки, просто леко дръпнете и то лесно ще се скъса. Важно е да хванете малко по-далече - на 10 см ръцете една от друга. Въпрос на нишки... ;)
Върху тестото поставете стафиди или локум. Стафидите първо попарих с вряла вода за 5 минути, отцедих и ги поръсих с 1 лъжица ром..
Завих ги на руло по дължина, усуках на фитили, които сплетох в плитка. Тук също имаше нужда от малко мазнина на ръцете.
Двете форми застлах с хартия за печене и поставих плитките. Покрих със стреч фолио и отново поставих във фурната до удвояване на обема. Отне около половин час.
Когато е готово, отгоре намазах с разбит жълтък с няколко капки мазнина, отгоре поръсих обилно със захар. Може да се намаже с разбит белтък - така козунаците ще останат светли. Аз лично предпочитам този вариант.
Фурната включих на 175 градуса с вентилатор. След 7-8 минути поставих тавите вътре.
Следете непрестанно процеса - след около 10 - 12 минути кората ще потъмнее - тогава ги покрийте с алумиево фолио и продължете печенето без вентилатор. Цялото печене на тези сравнително тънки козунаци ми отне 30 минути, след което махнах фолиото, изключих нагряването и оставих за още 5 минути.
Още горещи ги извадих от формите (издърпвайки ги чрез хартията за печене) и ги поставих на скари. След 20 минути ги увих в памучни кърпи и оставих така за 1 час. Тъй като при мен беше късна вечер, покрих само отгоре с алуминиево фолио - стана нещо като капак - не ги покрих плътно, за да не кондензира парата и да станат глетави. Така че оставих отдолу доста свободно и открито, да може да продължи охлажднането и разпределението на влагата, но и да не станат много сухи. На сутринта бяха перфектни. Увих ги в стреч фолио и после ги поставих в найлонови торбички. Може би сте забелязали, че стреч фолиото не предпазва достатъчно от изсушаване.
Много са вкусни! Ще ви харесат! :)
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Вашият коментар: