сряда, 30 декември 2015 г.

Традиционна българска баница

За баницата използвам по-дебели кори. Мои любими са къпаните кори, които се продават на килограм, също и кори "Битас". Ако не намеря такива, се спирам на някои от следните: кори на сач от пакетираните, "Одрински кори" или пък "Сърбиянка". С фини кори не обичам да я правя. Тях използвам за правене на баклава или млечна баница.

За плънката:
5 по-големи яйца (L размер)
300 г меко сирене (обичайно аз взимам "Елена")
2/3 кофичка кисело мляко - изберете някое с традиционен български вкус - не много гъсто и да е леко кисело - така ще сте сигурни, че ще реагира на содата; по-гъстите и "мазни" млека ги оставете за сутрините, в които закусвате здравословно :)

1 равна чаена лъжичка сода бикарбонат
1 супена лъжица олио
100 г масло (това е половината на най-малкото пакетче)

Съвети:
Намажете леко и цялата тава за печене с олио.

При разбиването на плънката - съветвам  да следвате последователността: разбивате яйцата леко, прибавяте натрошеното сирене и лъжицата олио и разбърквате добре. След това към млякото добавяте содата, разбивате добре с вилица, да шупне и тогава го добавяте при яйцата и сиренето. Сега вече плънката е готова за разстилане по корите.



Корите избягвайте да ги изпъвате много, по-добре е да ги диплите. Плънката поставяйте неравномерно, като разстилате леко на места, оставяйте и непокрити места по корите, като на следващите нива гледайте да я разположите шахматно - т.е. там сложете плънка над местата, където отдолу няма.



Маслото поставям през две кори като го режа на малки бучки от около 1х1 см и ги разпределям през 7-8 см по цялата кора. Гледам да слагам маслото там, където не съм сложила плънка. Последно слагам масло под последната кора, но не и върху нея. Това е за в случай, че се изкушавате да печете на силен реотан и позачервите повече баницата - ако маслото е най-отгоре, ще загори.

Опитайте да слагате равномерно плънка и в краищата на баницата, обикновено там ни убягва. :)

Най-горе загънете добре корите и ги намажете вече равномерно с плънка - да стане хубав слой, но не много дебел - нямаме нужда от омлет най-горе.



Като сте наредили баницата до средата, включете фурната да загрява на 180 градуса.

Баницата поставете по-ниско във фурната и печете първите 10 минути без вентилатор. После го включете, но си наблюдавайте баницата - ако започне рано да се зачервява, метнете отгоре й алуминиево фолио - не го пристягайте и изобщо внимавайте - тавата е гореща, просто леко го загънете, колкото да не го отвее вентилаторът. Така. Значи, след първите 10 минути ви трябват още 30 минути. Сега свалете фолиото и оставете открита да се пече на вентилатора и я наблюдавайте - да се надигне и да порозовее и е готова. Ако ви се е получила по-дебела, след първите 10 минути печете на 160 градуса и увеличете печенето с още 10 минути.

Може да направите баницата и вита, само гледайте да си разпределите плънката така, че да ви стигне.

Наслука и да ви е вкусно! :)




Благодарности на Крисо Кирилов за снимката


Няма коментари:

Публикуване на коментар

Вашият коментар: